Mobilnost

Game based learning and gamification, Tallin/Helsinki

Autor: Velibor Gojić, 30. 4. 2019.

Selina Golec Petrović, učiteljica hrvatskoga jezika, boravila je u Tallinu, glavnom gradu Estonije, i pohađala tečaj o mogućnostima uporabe igara u nastavi. Naziv je tečaja, koji se provodi u organizaciji finske agencije Euneo, Game based learning and gamification.

Tečaj se održavao na Sveučilištu u Tallinu, a predavač Martin Sillaots voditelj je poslijediplomskog studija Digital Learning Games.
Program tečaja bio je dosta intenzivan, a učilo se o mogućnostima kombiniranja igre i obrazovanja, o procesu igrifikacije nastave te o procesu osmišljavanja igara za nastavu. Na tečaju su sudjelovali učitelji iz Španjolske, Francuske, Turske, Švedske, Slovenije i Hrvatske, a radilo se frontalno i u manjim skupinama. Između ostaloga, polaznici su u manjim skupinama osmišljavali igru koja bi se mogla primjenjivati u nastavi.
Sudionici su stjecali nova znanja i razmjenjivali iskustva družeći se i nakon službenog dijela. Nakon predavanja i radionica bilo je vremena i za obilazak grada koji oduševljava svojom starom jezgrom i muzejima. Stari grad, omeđen bedemima, UNESCO je 1997. uvrstio na popis mjesta svjetske baštine.
Muzeji su posebna priča. Mnogo ih je, a posjetitelje privlače originalnošću i kreativnošću. Inače, Estonci se ponose činjenicom da su izgradili digitalno društvo te jako cijene inovativnost i kreativnost, što privlači ljude iz cijeloga svijeta. Inače, i Skype je rođen u Estoniji.

« Prosinac 2019 »