Autor: MARKO JAVORINA, 21. 1. 2014.

Zadovoljstvo  mi  je  što i ove godine mogu napisati o još jednoj uspješnoj suradnji Osnovne škole "Vladimir Nazor" i vrtića "Zraka sunca". Radi se o novom projektu pod nazivom "Living peace" (Odgoj za mir). Ideja je krenula od Carlosa Palme sa američkog Rowad College u Kairu prošle godine, međutim projekt je službeno započeo na međunarodnom skupu u Rimu ove godine u mjesecu rujnu gdje je bilo prisutno 650 prosvjetnih djelatnika iz cijeloga svijeta koji su se zajedno pridružili k jednom cilju, a to je odgoj za mir kroz stotine inicijativa i projekata koji se trenutno provode u svijetu pa tako i kod nas.

Mi nismo bili u Kairu (još!), ali smo pokušali iz malog grada Križevaca djelovati na svoj način.

Učenici naše škole su u taj projekt krenuli uz inicijativu vrtića "Zraka sunca" sa kojima inače surađujemo na raznim projektima svake godine.Ovaj projekt samo realizirali kroz radionice za roditelje, učenike i učitelje, a cilj nam je bio potaknuti djecu da razmišljaju o važnosti mira u svijetu i širiti kulturu susreta i dijaloga kao jedinog pravog puta do mira.

Na radionicama smo izradili božićne čestitke i ukrase i na njima upisivali poruke mira i ljubavi te smo ih dijelili građanima Križevaca  u vrijeme prije Božića  zajedno sa djecom iz vrtića uz misao koja nam je cijelo vrijeme bila vodilja "Darujmo osmijeh gradu". Ovom lijepom gestom smo iznenadili  prolaznike i izmamili od njih osmijeh i malo čuđenja(jer danas rijetko netko nešto daje, a da ne traži nešto i zauzvrat) te smo nadam se porukama mira doprijeli do malih i velikih ljudi i pokušali ih razveseliti barem u predbožićno vrijeme. Mislim da smo u tome i uspjeli i zato je i ova naša suradnja i zajednički projekt opet bio uspješan! Nadamo se i jedva čekamo sljedeću suradnju!