Autor: Nina Tenodi, 20. 4. 2010.

Osnovna  škola „ Vladimir  Nazor „ Križevci  već  dulje  vrijeme  surađuje  sa  vrtićem  „Zraka  sunca“, a  suradnja  je  počela  prije  nekoliko  godina  sadnjom  drveta  ispred  naše  škole  u  akciji  u  kojoj  su  sudjelovala  djeca  vrtića  zajedno  sa  našom  djecom  iz  škole.

Travanj, 2010.

Danas  je  to  drvo  još  uvijek  ispred  škole i  djeca  ga  mogu  svakodnevno  promatrati i  prisjetiti  se  zajedničke  akcije koja  je  bila  početak  naše  suradnje.

Osim  toga  često  su  se  organizirale  zajedničke  radionice  sa  roditeljima  za  Božić  i  Uskrs kada  su  se  izrađivali  različiti  ukrasi  tematski  vezani  uz  te  prigode.

Također  je  bio  organiziran  i  posjet vrtićke  djece  u  našu  područnu  školu  Đurđic gdje  su  djeca  upoznala  školu, obišla  tamošnju  mljekaru i  farmu te  se  zajedno  družila.

Što  se  tiče  metode  agazzi  koja  se  koristi  u  vrtiću“ Zraka  sunca“  ja  sam  je  osobno  upoznala  najprije  kao  roditelj kad  su  moja  djeca  krenula  u  isti  vrtić i  kao  roditelj  sam  bila  bila  oduševljena  sa  onim  što  su  djeca  naučila  počevši  od  usvajanja  ekološkog  odgoja  i  razvijanja  ekološke  svijesti,  uvažavanja i  poštivanja različitosti  u  djece,  razvijanja  osjećaja  brige  jedni  o  drugima ( skupine  su  mješovite  po starosti  djece  pa  se stariji brinu  o  mlađima  na  način  da  si  međusobno  pomažu, a  kao učitelj nastojim  primijeniti te  metode  među  djecom i  u  svom  razredu.

Suradnju  smo  nastavili i  ove  godine.Naime, svake  godine  u  vrijeme  božićnih  i  novogodišnjih  blagdana  odgojni  i  didaktički  program  vrtića  usmjeren  je  na  kulturu  davanja  i  darivanja.

Tako  se  i  naša  škola  odlučila  uključiti  ove  godine u  projekt  pod  nazivom „ Osmijeh  koji  ide  ravno  u  srce“, a  ideja  je  bila  da  se  djeca  iz  vrtića  zajedno  sa  djecom  iz  škole  u  pratnji  učiteljica  i  odgojiteljica  prošeću kroz  grad  i  daruju  prolaznike.

Djeca  su  uz  pomoć roditelja  i  učiteljica  izradili  simbolične  darove  u  obliku  čestitki, ukrasa  za  bor  i  sl  na  kojima  su  bile  različite  poruke  ljubavi  i  te  darove  dijelili  građanima.

Djeca  su  na  taj  način  čestitala  blagdane, a  prolaznici  su  bili  ugodno  iznenađeni lijepom  gestom  najmlađih.

Uz  ovaj  projekt  djeca  su  naučila  da  je  lijepo  darivati  druge  makar  i samo  lijepim  riječima koje  su  nekad  mnogo  važnije  od  materijalnih  stvari što  je  ujedno  i  bio  cilj  ovog  programa  kao  i  zajedničko  upoznavanje  i  druženje.

Suradnja  vrtića  i  škole  je  uvijek  važna  i  poželjna  na  bilo  kojoj  razini,  a  ima  uvijek  mnogo  načina  na  koji  se  to  može  realizirati,a  kroz  ovo  iskustvo  nadamo  se  i  ubuduće  nekom  sličnom  zajedničkom  programu  čiji  će  nam  cilj  uvijek  biti  ljubav  i  zajedništvo.